Шкіряні меблі: за і проти
Що б ми робили без крісел і диванів, особливо тепер, коли стиль життя стає усе більш жорстким і суворим! У їх обіймах ми можемо розслабитися і відпочити від метушні дня, послухати музику або помріяти у тиші. Улюблений диван, як правило, це щось більше для нас, ніж просто предмет інтер'єру: він стає рідним і близьким, символізуючи тепло і затишок домівки. Але, щоб залишатися таким довгий час, він повинен відповідати принаймні трьом критеріям: бути м'яким, не вигорати і легко чиститися.
І ось тут нас підстерігає проблема. Як виконати усі ці умови, не наражаючи на небезпеку своє здоров'я і довкілля? Адже тільки завдяки спеціальній хімічній обробці меблева оббивка не засолюється і не вигорає. І чи можна взагалі оббивний матеріал вважати по праву натуральним, якщо зроблений він з шерсті або бавовни без домішки синтетики? А шкіряні дивани і крісла - чи так вже вони безпечні? Отже, на чому ж ми з вами все-таки сидимо?
Розпочнемо з шкіри. Це продукт тваринного походження. Тільки на цьому уся його натуральність закінчується — і не вірте рекламі, що стверджує зворотне. Перш, ніж шкіра стане оббивкою дивана або крісла, вона повинна пройти інтенсивну, переважно хімічну обробку. Без такої обробки, що називається дубленням, шкіряна оббивка довго не прослужить - незабаром вона просто почне гнити.
Основною дубильною речовиною виступають різні сполуки хрому. Вони глибоко проникають в структуру шкіри і залишаються в ній назавжди, не виділяючись в атмосферу і, таким чином, до певного часу не завдаючи шкоди людині. Але екологічну безпеку якого-небудь продукту або виробу слід розглядати з різних сторін: нешкідливим має бути не лише його використання, але також виробництво і утилізація. А з хромованою шкірою тут якраз не все благополучно.
Так що самий час згадати про досвід попередніх поколінь, старовинний, екологічно чистий спосіб обробки шкіри — дублення рослинними екстрактами.
Меблі, виготовлені з матеріалів, що не містять шкідливих речовин, пропонують своїм клієнтам, як правило, лише деякі, найбільш великі фірми: у Франції це «Ligne Roset», в Німеччині - «Rolf Benz», «Bruhl & Sippold», «WК» і «deSede».
Деякі фірми застосовують сьогодні дубильні розчини, отримані екстракцією тільки листя і плодів дерев, що не завдає збитку зеленим насадженням. На думку фахівців, відпрацьований дубильний розчин рослинного походження не токсичний і практично не представляє небезпеки для довкілля. При цьому багато виробників меблів, наприклад німецькі фірми «Bruhl & Sippold» і «deSede», починають цінувати переваги шкіри, обробленої екологічно чистим способом, вважаючи, що за якістю вона майже не поступається хромованої і відрізняється від останньої лише дещо нижчою світлостійкістю. А їх співвітчизниця, фірма «Wasa», взагалі повністю відмовилася у своєму виробництві від хромованої сировини.
Ще одна проблема - забарвлення шкіри. Незалежно від того, яким способом вона була оброблена, використовують, як правило, синтетичні анілінові барвники, тому що гамма натуральних фарбувальних речовин обмежена всього декількома кольорами(бежевим, коричневим і чорним), а самі фарби не відрізняються високою світлостійкістю і швидко вигорають. Правда, назва «аніліновий» вживається тепер тільки за звичкою. Токсичний анілін, що використовувався колись для виробництва синтетичних барвників, давно замінений на нешкідливі речовини. Фарбування робиться за спеціальною технологією, завдяки якій фарба не покриває поверхню суцільним непроникним шаром. Навпаки, вона проникає в шкіру через пори, залишаючи їх відкритими і не порушуючи фактури матеріалу, так що зберігається малюнок шкіри. Така якість обробки не лише не є недоліком, але навіть вважається головним достоїнством шкіряних покриттів: досить провести рукою по м'якій шорсткій поверхні, щоб відчути приємне тепло.
А як йдуть справи з чищенням шкіряних меблів? Фірми, пщо працюють по традиційних технологіях, просочують шкіру спеціальними хімічними складами, завдяки яким оббивка стає менш мазкою. Наскільки шкідливі вони для здоров'я - доводиться тільки гадати. Якщо не хочете ризикувати, звертайтеся до виробників екологічно чистих меблів, наприклад, у фірму «Wasa». Тільки врахуйте, що в цьому випадку вам доведеться тримати чимдалі від свого дивана червоне вино, каву і фруктові соки, оскільки дуже важко видалити з таких меблів плями від них. Якщо ж неприємність все-таки сталася і ви пролили сік або каву на диван - не втрачаючи ні хвилини, спробуйте змити пляму. Можливо, вам повезе.
Тому, у кого м'які меблі оббиті алькантарою, простіше: трохи чистячого засобу для оббивки - і ніяких плям і слідів бруду. За бажанням можна навіть випрати цю оббивку в машині. Зовні алькантара дуже схожа на велюр, тільки доглядати за нею легше. Правда, і тут є одне «але»: екологи відносяться до неї з явною недовірою. Алькантара на 100 відсотків складається з синтетики. У її виробництві використовують різні види пластмас, які проходять тривалу хімічну і механічну обробку, перетворюючись на мікроволокнистий матеріал. Конкретніші деталі - комерційна таємниця італійської фірми-виробника. Проте багато фахівців не рекомендують використати цей матеріал для меблевих чохлів або оббивки.
Деякі відмовляються від шкіряних меблів з моральних міркувань: адже тільки для невеликого двомісного дивана потрібно шкури як мінімум чотирьох тварин! Ну, що ж, окрім шкіри існує величезний вибір оббивних тканин. І краще, звичайно, синтетичним матеріалам вважати за краще натуральні: шерсть, бавовна, льон, шовк хороші вже тим, що мають низький електростатичний заряд, тобто менше притягують пил. Правда зараз, на жаль, дуже багато матеріалів можна назвати натуральними лише з обмовкою. Наприклад, овець тепер уже не стрижать, як раніше, вручну, а обприскують спеціальними хімікатами, викликаючи тим самим випадання шерсті. Бавовну теж стали збирати за допомогою хімії: двадцять п'ять пестицидних душей - і листя обпадають самі. Текстильна промисловість застосовує в цілому близько 8000 різних хімічних засобів, призначених для того, щоб тканини не м'ялися, не протиралися, не засолювалися, добре відпиралися і не сідали.
Правда, деякі текстильні фірми Європи пішли по іншому шляху, відмовившись повністю у своєму виробництві від хімікатів: сировина або взагалі не вибілюється, або вибілюється без застосування хлору, тканини забарвлюються тільки натуральними, рослинними барвниками. Використовується і вирощена і зібрана екологічно чистим способом кольорова бавовна. Так, так, є і така. Кілька років тому в Арізоні був виведений різновид саме кольорової бавовни: він від природи забарвлений у бежевий, жовтуватий, зеленуватий або помаранчевий кольори.
На заході останні декілька років отримало поширення особливе клеймо «Green Cotton». Його ставлять на бавовняні тканини, для яких бавовна була вирощена і зібрана без застосування пестицидів і вибілена без хлору, а для фарбування були використані речовини, що не містять важких металів. Екологічно безпечну продукцію випускає швейцарська фірма «Rohner», яка є постачальником тканин для таких виробників меблів, як «Giroflex», «Vitra», «Wilkhan». Окрім них, слід згадати також австрійську фірму «Grune Erde», французьку «Ligne Roset», німецькі «Schluter», «WK Wohnen», «Gemay», «Wolkenweich». Усі вони випускають м'які меблі, оббиті екологічно чистими матеріалами.
Ряд фірм займається сьогодні розробкою м'яких меблів нової конструкції, що дозволяє знімати оббивку і прати її в домашніх умовах. Таке нововведення зручне з багатьох причин. Наприклад, відпадає необхідність обробляти меблеві тканини спеціальними хімічними просоченнями, що захищають їх від забруднення. Крім того, вам не доведеться розлучатися із зношеними, але як і раніше улюбленими меблями — досить лише замінити оббивку. А для різноманітності і зміни обстановки можна підібрати матеріал іншого забарвлення.