Головна » Корисні статті про меблі » Що таке ДСП, ДВП, МДФ і чим вони відрізняються?

Що таке ДСП, ДВП, МДФ і чим вони відрізняються?

Окрім натуральної деревини для основи набірних панелей використовуються і різні деревні матеріали, сформовані певним чином з деревних стружок або тирси - ДСП, ДВП, МДФ.

При виробництві цих матеріалів, щоб скріпити стружки між собою, збільшити міцність плити, тривалість терміну служби панелей, в стружкову масу додають синтетичні поєднувальні добавки. Раніше, як правило, застосовувалися смоли формальдегідів і клейові речовини. Але не так давно з'явилася нова технологія, що дозволяє створювати продукти з нульовим змістом формальдегіду - із застосуванням лігніну(речовини, що входить до складу деревини).

Матеріали на основі ДСП, ДВП, МДФ відрізняються один від одного в основному експлуатаційними властивостями.

Деревно-стружкові плити (ДСП)

Найбільш поширеним в Україні меблевим матеріалом є деревно-стружкові плити, які виготовляються з відходів лісопилок, деревообробки і фанерного виробництва. В якості єднальних речовин використовуються при гарячому пресуванні плит переважно карбамідоформальдегідні смоли. Виробництво ДСП зародилося у кінці 30-х років минулого століття в Німеччині і Швейцарії — країнах, бідних власними лісовими ресурсами і тому особливо зацікавлених в максимальному використанні деревних відходів. З ДСП виготовляють конструкційні елементи меблів, стінки і полиці шаф, бічні і горизонтальні поверхні столів, стільниці.

Деревно-волокнисті плити (ДВП)

ДВП — листовий матеріал, що виготовляється в процесі гарячого пресування маси з деревних волокон, сформованих у вигляді килима. Ці волокна отримують шляхом пропарювання і помелу деревної сировини. Вони є окремими клітинами тканин, їх обривками або групами клітин деревини. Сировиною служать відходи лісопилок і деревообробки, технологічна тріска і дров'яна деревина. Для поліпшення експлуатаційних властивостей в масу додають зміцнюючі речовини(наприклад, синтетичні смоли), парафін, церезин, антисептики та ін. Формування килима може здійснюватися у водному середовищі з отриманням плит односторонньої гладкості(мокрий спосіб виробництва) або в повітряному середовищі з отриманням плит двосторонньої гладкості(сухий спосіб).

Промислове виробництво ДВП було розпочате уперше в США в 1922 році. Ця технологія отримала у світі найбільше поширення. По ній нині працює значне число заводів у багатьох країнах. У меблевому виробництві використовуються тверді ДВП завтовшки від 3,2 до 5 мм. З ДВП виготовляють конструкційні елементи меблів, задні стінки і полиці шаф і тумб, нижні полиці у диванів, висувні ящики, спинки ліжок, перегородки. Їх також використовують при виготовленні гнутоклеєних деталей із зовнішніми шарами із струганої шпони цінних порід.

Матеріал МДФ є найпопулярнішим при виготовленні меблевих фасадів. Він є спресованою дрібнодисперсною фракцією дерева. Це плитковий матеріал, виготовлений з висушених деревних волокон, оброблених синтетичними єднальними речовинами і сформованих у вигляді килима з подальшим гарячим пресуванням (щільністю 700-870 кг/м. куб.). Основним єднальним елементом волокон є лігнін, який виділяється при нагріванні деревини.

МДФ виник як подальший розвиток сухого способу виробництва ДВП (деревно-волокнистих плит) з урахуванням удосконалення технологій при виготовленні ДВП. Абревіатура МДФ є калькою з англійського MDF - Medium Density Fiberboard. У МДФ розвинена поверхня деревних волокон і скорочений цикл пресування ефективно поєднуються з міцністю за рахунок участі єднальних речовин в міжволоконній взаємодії. Технологія виробництва виключає використання шкідливих для здоров'я епоксидних смол і фенолу. Саме тому МДФ успішно використовується при виготовленні кухонних меблів.

Фасади з МДФ бувають дуже різними. Матеріал дозволяє робити красиву фільонку(випив), закруглені кути. Він вологостійкий і не коробиться від кухонної пари. Фасади покриваються плівками ПВХ(полівінілхлорид). Покриті плівкою - трохи дорожче. Відмітимо, що фасади з цілісного дерева(сосна, бук, дуб) стоять на 60-70 відсотків(а іноді і удвічі) дорожче, ніж з МДФ, фанерованого плівками ПВХ. Втім, натуральне дерево набагато менш довговічно, чим МДФ. Від дії пари, вологої ганчірки, миючих засобів воно поступово втрачає свої властивості, а МДФ з плівковим покриттям даруватиме вам радість довгі роки.

Крім того, в сучасному меблевому виробництві, хоч і у меншій мірі, використовуються шпон та фанера.

Шпон. Німецьке слово Span (шпан) — стружка — перетворилося в сьогоднішній меблевій термінології в шпон і означає тонкий листовий матеріал, отриманий з цілісної деревини шляхом лущення або стругання і використовуваний для облицювання поверхонь або виготовлення фанери.

Фанера — матеріал, отриманий склеюванням декількох тонких листів деревини (шпону). Деякі виробники меблів для здешевлення замість ДВП зашивають фанерою площини днищ і бічних рам і коробок для усіх несучих вузлів.